Зміст
- Погода в домі
- Перед тим як іти гуляти, перевіряйте погоду
- Тримайте собаку в теплі та безпеці за низьких температур
- Догляд за лапами собаки взимку
- Собаки на льоду та снігу
- Антифриз - фактор ризику
- Ігри з собакою вдома
- 7 порад для зимових прогулянок
- Зимові питання
Сніг, мороз, лід, мокрий сніг і вітер: потрібно до багато чого підготуватися, коли йдеться про зимову погоду. Більшість собак із задоволенням гуляють за будь-якої погоди, і багатьом з них сподобається бавитися на снігу. Але як ми страждаємо від холоду, так і наші улюбленці можуть від нього страждати, тому важливо проявляти особливу турботу про них у цю пору року.
З настанням холодів рекомендуємо пройти профілактичний огляд (обстеження здоров’я), особливо якщо вашій собаці вже чимало років, є захворювання сечостатевої системи, артрит та інші хвороби, які можуть загостритися за холодної погоди. Ваш улюбленець повинен проходити огляд у ветеринара не рідше одного разу на рік, і це найбільш підходящий час, щоб перевірити його, переконатися, що він максимально здоровий і підготовлений до холодної погоди.
Погода в домі
Як і люди, домашні тварини надають перевагу комфортним місцям для сну і можуть змінювати своє розташування залежно від потреби в більшому або меншому теплі. Надайте їм кілька безпечних варіантів для сну, щоб вони могли змінювати їх, пристосовуючись до своїх потреб.
Перевірте, щоб нові місця не були на протягах або занадто близько до обігрівальної техніки чи відкритого вогню. Зазвичай тварина сама може обрати собі місце, а вам залишиться тільки покласти на це місце лежак. Для невеликих порід підійдуть закриті лежаки у вигляді нірок, де їм буде затишно і тепло.
Перед тим як іти гуляти, перевіряйте погоду.
Як і у людей, переносимість холоду у різних улюбленців може відрізнятися залежно від їхньої шерсті, запасів жиру в організмі, рівня активності та здоров’я. Вам необхідно з’ясувати, яка переносимість холоду у вашої собаки, і підготуватися до холодів відповідним чином.
Можливо, вам доведеться скорочувати тривалість прогулянок у дуже холодну погоду, щоб захистити її від ризиків для здоров’я, пов’язаних із погодою.
- Деякі собаки, особливо ті, які добре пристосовані до холодної погоди, мають густу подвійну шерсть, яка допомагає їм захищатися від холоду. Це стосується таких порід, як сибірські хаскі, ньюфаундленди, бобтейл (староанглійські вівчарки) і золотисті ретривери. Інші довгошерсті або густошерсті породи також, як правило, більш підготовлені до холоду, але все одно піддаються ризику за такої погоди.
- Короткошерсті улюбленці, такі як хорт і чихуахуа, дуже швидко втрачають тепло і мерзнуть, оскільки у них менше захисту.
- Розмір також грає роль. У маленьких порід велика площа поверхні (більше шкіри, підданої впливу довкілля порівняно з розміром), тому вони втрачають тепло набагато швидше, ніж більші породи. А коротконогі улюбленці можуть швидше замерзнути, тому що їхні животи і тіла частіше стикаються зі снігом.
- Велика собака зберігає більше природного тепла, ніж худа, і тому довше залишатиметься в теплі.
- Іншим фактором є вік і здоров’я — цуценята, а також літні й хворі тварини швидко мерзнуть.
- Організм хворих собак, як правило, «відволікається» на спроби одужати і не схильний «витрачати» тепло на обігрів до комфортної температури, особливо коли падає артеріальний тиск і кровотік.
- Тваринам з артритом і літнім улюбленцям може бути складніше ходити по снігу та льоду, і вони можуть бути більш схильні до послизання і падіння.
- Улюбленцям із діабетом, серцевими захворюваннями, хворобами нирок або гормональним дисбалансом (наприклад, хворобою Кушинга) може бути складніше регулювати температуру тіла, і вони можуть бути більш чутливими до проблем, пов’язаних з екстремальними температурами.
- У собак деякі частини тіла: вуха, ноги та хвости зазвичай не мають великої кількості шерсті й схильні до обмороження.
- Необхідно пам’ятати, що у тварин базова температура тіла вища, ніж у людей. Фактично, собаки можуть навіть відчувати холод швидше, ніж їхні господарі.
Головне — акліматизація
Собаки — ссавці, як і люди, тому в них також при переохолодженні може виникнути застуда. Тому тривалі прогулянки в холодну, сніжну погоду також можуть бути не найкращим варіантом для неї. Якщо вам занадто холодно, швидше за все, вашому улюбленцеві теж буде занадто холодно.
При перших прогулянках спостерігайте уважніше за твариною. Якщо вона почувається комфортно, не тремтить і не намагається повернутися додому, їй буде достатньо побути на вулиці ще трохи. Почніть з коротких сеансів на вулиці і поступово збільшуйте час, щоб у них був час адаптуватися. Коротка прогулянка, щоб зробити необхідні «справи», цілком припустима.
Тримайте собаку в теплі та безпеці за низьких температур
Найкращий спосіб забезпечити собаці тепло і сухість — створити їй комфорт у сильний мороз або сніг. Як і ми, собаки можуть страждати від гіпотермії та обмороження, тому важливо підтримувати комфортну температуру їхнього тіла.
Одяг для собак
Змерзлий собака — нещасливий собака, тому важливо зробити для нього ці холодні сезони якомога затишнішими.
Демісезонний і зимовий одяг для собак — найкраща інвестиція від холоду та хвороб у ці періоди. Більшість із них будуть вам вдячні за додаткову можливість зберегти тепло, сухість і довше побути на прогулянці. Особливо це стане в нагоді цуценятам із незміцнілим організмом.
Оскільки взимку рано темніє, важливо подбати про те, щоб ваш улюбленець був помітний для інших власників тварин і людей в автомобілях. Комбінезон для собак із світловідбиваючими елементами, миготливий нашийник або світлове кріплення допоможуть забезпечити її безпеку і помітність.
Ідеально, щоб одяг вашого собаки був теплим і водонепроникним, а також не ковзав по тілу і не заважав їй вільно рухатися: ходити, бігати або ходити до туалету.
Для деяких улюбленців носіння одягу — це новий досвід, і привчати їх до нього потрібно поступово і позитивно. Це допоможе їм із задоволенням носити своє спорядження впродовж усієї зими.
Беріть із собою на прогулянку сухий рушник
Хорошою ідеєю буде взяти із собою на прогулянку сухий рушник (є спеціальні супервбираючі), щоб витерти собаку, якщо вона намокне. А після повернення додому змийте з неї бруд чи сніг, витріть рушником і дайте їй висохнути в затишному теплому місці.
Майте план на випадок відключення електрики
На випадок відключення електрики у вас має бути продуманий план, як зігріти собаку. Для цього можна підготувати пледи та ковдри, у які можна її загорнути. Якщо у вас є хімічні або переносні грілки для рук, вони також можуть добре допомогти зігріти улюбленця. Але будьте обережні, не кладіть їх прямо на шкіру тварини або в місця, де вона може їх погризти. Найкраще покласти їх у ковдри чи під підстилку, щоб допомогти їй швидше зігрітися. Також, щоб було тепліше, можна вдягнути светр і пінетки.
Зимівля собаки на вулиці
Якщо ваша собака збирається проводити якийсь час на вулиці одна, це стає складніше.
Ми не рекомендуємо тримати домашніх тварин на вулиці протягом тривалого часу, але якщо ви не можете тримати собаку вдома в холодну погоду, забезпечте їй тепле, міцне укриття від вітру та опадів.
- Переконайтеся, що у неї є необмежений доступ до свіжої, незамерзлої води (часто змінюючи воду або використовуючи безпечну для тварин миску з підігрівом).
- Підлога будки не повинна торкатися землі (щоб мінімізувати втрати тепла в землю), а підстилка має бути товстою, сухою та регулярно змінюватися, щоб забезпечити тепле, сухе середовище.
- Стіни можна утеплити пінопластом із зовнішнього боку (за тими ж правилами, що й утеплення будинку).
- Двері в будку мають бути з боку, де менше вітру, і на час холодів їх можна закрити м’якою завісою.
- Слід уникати обігрівачів і ламп розжарювання через ризик опіків або пожежі. Підігрівальні килимки для тварин також слід використовувати з обережністю, оскільки вони все ще здатні викликати опіки. Деякі власники облаштовують підлогу з електропідігрівом.
Догляд за лапами собаки взимку
Крижана або снігова погода може завдати серйозної шкоди ніжним лапам вашого улюбленця.
Кам’яна сіль (хлорид натрію), хлорид кальцію часто використовуються з піском або гравієм для посипання слизьких доріг і тротуарів, але вона може пошкодити подушечки лап. Фактично, тривалий контакт може призвести до хімічних опіків, сухості та болючих тріщин. Крім того, кам’яна сіль токсична для тварин під час проковтування, тому завжди мийте лапи відразу, як прийдете додому, щоб вони не злизували її. Використовуйте теплу воду і мийте місця між пальцями і подушечками лап.
У довгошерстих порід часто буває надлишок шерсті навколо лап, яка може забиватися твердими льодовими кульками, викликаючи біль і дискомфорт у вашого улюбленця. Не забувайте регулярно її підстригати навколо лап, щоб вона знаходилася на одному рівні з підошвою.
Захисний крем для лап собак
Деяким улюбленцям також знадобиться бальзам для лап собак або крем для сухої шкіри. Якщо лапи потріскалися і болять, нанесіть перед прогулянкою невелику кількість бальзаму для лап — це допоможе захистити від потрапляння солі та піску. Після прогулянки рекомендуємо використовувати загоювальний крем для подушечок — він прискорить загоєння і полегшить біль. У таких випадках рекомендується почати використовувати взуття для собак на час загоєння або на весь зимовий період.
Взуття для собак
Якщо ваша собака починає піднімати лапи, скавчати чи зупинятися під час прогулянки, це може свідчити про те, що в неї мерзнуть лапи. Для такого випадку рекомендуємо придбати зимові черевики для собак. Обирайте черевики з якісною, щільною підошвою і липучками. Більшості улюбленців не подобається носити їх, тому навчати їх потрібно поступово, для початку вдома, на короткі проміжки часу, заохочуючи смаколиками. Не примушуйте це робити силою. Спробуйте при носінні відволікти її грою чи іншим заняттям.
Черевики для собак забезпечують захист від негоди, а також додаткове зчеплення на слизьких поверхнях.
Собаки на льду та снігу
Багато собак приходять у захват, коли грають на снігу, але не підпускайте їх надто близько до замерзлих водойм, таких як озера, ставки та річки. Тонка крига може легко проломитися, піддаючи тварину ризику провалитися під лід. Навіть якщо вода не замерзла, зимова вода може бути дуже холодною, і якщо дозволити собаці ходити у мокрій шерсті, вона може піддатися гіпотермії.
Також не варто дозволяти їсти сніг, оскільки його надлишок може викликати розлад шлунка. Однак якщо вона намагається їсти його у великій кількості, це може бути ознакою прихованої проблеми зі здоров’ям, наприклад, захворювання нирок, хвороби Кушинга або проблем зі щитоподібною залозою, тому найкраще звернутися за порадою до ветеринара.
Деякі породи з короткою шерстю та невеликою кількістю жиру на тілі можуть бути більш чутливими до впливу снігу та ризику переохолодження, ніж інші породи. До них належать хорти, уіппети, італійські хорти та інші. Вони все одно будуть любити грати на снігу, як і більшість собак, але вам слід обмежити час їхніх ігор 10-20 хвилинами, щоб не завдати їм шкоди.
Антифриз - фактор ризику
У місті взимку наявність пролитого антифризу — не рідкість. Міститься в ньому токсин етиленгліколь може мати руйнівні наслідки для собак у разі потрапляння в шлунок. Всього одна столова ложка може викликати гостру ниркову недостатність. Громадські фонтани та водойми також можуть містити антифриз, щоб не дати їм замерзнути, тому їх теж слід уникати.
На жаль, отруєння антифризом часто призводить до летального результату, але чим швидше ваша собака отримає лікування, тим більше у неї шансів вижити.
Перші ознаки отруєння антифризом включають хиткість у ході, сильну спрагу та блювання. За ними незабаром іде втрата апетиту, діарея, судоми, а в підсумку — ниркова недостатність.
Якщо ви помітили будь-який із цих симптомів — негайно доставте улюбленця до ветеринара.
Скільки гуляти з собакою взимку?
Питання про те, як довго ваша собака може перебувати на вулиці взимку, є складним. У більшості випадків, якщо ви разом на прогулянці й відчуваєте холод, вам обом час повертатися до дому.
Навіть якщо вам ще тепло, але у вашої собаки помітно ознаки того, що вона замерзла, — все одно їй час зігрітися, інакше вона може переохолодитися.
Ознаки того, що ваша собака замерзла
На щастя, улюбленці швидко повідомляють нам, якщо їм стає холодно і вони хочуть зайти до дому. Щоб показати вам свій дискомфорт, вони можуть:
- Тремтіти
- Піднімати лапи в повітря
- Скавчати
- Сутулитися
- Підтискати хвіст
- Проявляти поведінкові зміни, такі як дезорієнтація та замішання
- Відмовлятися йти куди-небудь із вами
Якщо у цій ситуації улюбленець не зігріється, у нього може швидко розвинутися гіпотермія, що може бути смертельною.
Гіпотермія у собак
Гіпотермія виникає, коли температура тіла тварини падає до вкрай низького рівня, зазвичай після впливу низьких температур або через намокання шерсті в холодну вітряну погоду.
Щоб запобігти гіпотермії в разі різкого похолодання, переконайтеся, що у вашої собаки є тепле і сухе місце, куди вона може піти, і постарайтеся зберегти її сухою під час зимових прогулянок — пам’ятайте, що озера та річки можуть досягати температури нижче нуля, що може шокувати її організм.
Деякі ознаки гіпотермії включають:
- Тремтіння (хоча воно раптово припиниться, коли температура досягне небезпечно низьких значень)
- Блідість губ і ясен
- Виснаження
- Втрата координації
- Слабкість
- Летаргія
- Зниження розумової функції
- Втрата свідомості
Гіпотермія — це екстрена ситуація, тому якщо ви помітили будь-який із цих симптомів, важливо діяти швидко і негайно звернутися до ветеринара.
Обмороження у собак
Обмороження важко виявити, і його можна повністю розпізнати лише через кілька днів після завдання ушкодження.
Обмороження також може статися при дуже низьких температурах, які можуть обморозити їхні кінцівки (кінчики вух, хвіст і пальці лап). Хоча це зазвичай не є небезпечним для життя, це може призвести до гіпотермії, яка може бути смертельною.
Шкіра може стати дуже блідою із синювато-білим відтінком через відсутність кровотоку, а навколо ураженої ділянки може утворитися лід. Щоб запобігти прогресуванню ушкоджень і не допустити відмирання тканин, прикладіть теплий рушник до ураженої ділянки. Не використовуйте фен чи радіатор для прямого нагріву — це може викликати опіки та пухирі. Замість цього використовуйте прохолодну воду для поступового прогрівання ділянки.
Якщо ви підозрюєте обмороження у свого улюбленця, негайно зверніться до ветеринара для консультації та визначення необхідності додаткового лікування.
Ігри з собакою вдома
Якщо погода занадто холодна або небезпечна для прогулянок, спробуйте забезпечити фізичне навантаження собаці вдома.
- Грайте в апорт у приміщенні з іграшками, роблячи це на килимі, щоб тварина не послизнулася.
- Забезпечуйте розумову стимуляцію вашої собаки, використовуючи її природний інстинкт мисливця. Для розваги замініть звичайну миску для їжі іграшкою-головоломкою, в якій захований корм.
- Зменшіть кількість корму, якщо тварина менш активна у зимові місяці, щоб допомогти їй зберігати форму.
- Гра в перетягування канату – це може бути чудовим способом тренувати собаку вдома, а також навчити її самоконтролю, якщо встановлені правила, які гарантують безпеку гри.
7 порад для зимових прогулянок
Коли температура падає, важливо подбати про наших чотирилапих друзів. Ось наші головні поради, які допоможуть зберегти вашого улюбленця в безпеці та теплі під час зимових прогулянок:
- Якщо йде сніг, тримайте собаку на повідку, щоб уберегти її від падіння та травм. Можуть бути глибокі ділянки чи ями, або сніг може покривати небезпечні місця.
- Переконайтеся, що у тварини є нашийник, ідентифікаційна бирка та вона має мікрочіп. Важливо, щоб у базі даних мікрочіпа були актуальні ваші адреса та контактні дані.
- Обов’язково мийте або витирайте лапи, живіт та шерсть після прогулянки, адже сіль, реагенти з доріг та волога від дощу чи снігу можуть спричинити подразнення шкіри.
- Ніколи не залишайте собаку в машині. Зимою автомобіль швидко охолоджується і може заморозити тварину.
- Не дозволяйте собаці гуляти по замерзлих водоймах — лід може бути недостатньо міцним, щоб витримати її вагу. Якщо вона провалиться, не намагайтеся рятувати її самостійно. Викличте службу порятунку.
- Уникайте антифризу та інших плям і калюж на дорозі. Антифриз дуже токсичний, але привабливий на смак для собак.
- Дбайте про власну безпеку: вдягайтеся відповідно до погоди й носіть взуття, яке не ковзає. Подбайте, щоб вас і вашу собаку було добре видно.
Зимові питання
Як вдягати собаку взимку?
Взимку важливо правильно вдягати собаку, щоб вона не мерзла, почувалася комфортно та була захищеною на вулиці. Найкращий вибір для зимових прогулянок — утеплені комбінезони з водовідштовхувальних і дихаючих матеріалів. Вони захищають тіло тварини від холоду, вітру та снігу.
Для короткошерстих або маленьких порід для збереження тепла вдома підійдуть шарфи чи светри.
Для захисту лап від обмороження та хімічних речовин рекомендується взуття.
Одяг має бути правильного розміру, щоб не обмежувати рухів собаки.
Чи потрібно обробляти собаку від кліщів узимку?
На жаль, так. Обробка тварини від кліщів узимку в умовах нашого м’якого клімату є обов’язковою, адже сучасні зими стали теплими, а морози непостійними. За підвищення температури до 0°С і вище кліщі активізуються, що підвищує ризик укусів. Щоб захистити свого улюбленця, обробку потрібно проводити регулярно. Використовуйте ті ж засоби, що й у літній період: наприклад, краплі на холку – 1 раз на місяць, для нашийників – період дії триваліший. Не забувайте ретельно оглядати собаку після кожної прогулянки, особливо якщо вона була в місцях із рослинністю.
Чим годувати собаку взимку на вулиці?
Якщо собака зимує на вулиці, наприклад, у будці, її раціон потрібно переглянути на цей період. Необхідно підвищити його калорійність для забезпечення організму достатньою кількістю енергії, потрібної для обігріву тіла. Це досягається за рахунок:
- збільшення порцій (але уникайте перегодовування);
- додавання в раціон продуктів, багатих на жири та білки (м’ясо, риба, яйця);
- включення до раціону комплексних вітамінів і мінералів (взимку особливо важливо підтримувати імунітет);
- додаткового прийому риб’ячого жиру;
- переходу на раціон для собак з підвищеною активністю.
Під час годування намагайтеся давати теплу їжу та воду.
Чому собака взимку линяє?
Якщо собака взимку линяє, це часто супроводжується сильним свербежем, розчісами, залисинами або лущенням шкіри, а також зміною її поведінки.
Линька у собак узимку – не рідкість і може бути викликана такими причинами:
- Сезонна линька. Деякі породи линяють узимку, реагуючи на зміну тривалості світлового дня, а не на сезон як такий. Це пов’язано з особливостями їхніх біоритмів.
- Перепади температур. Якщо собака періодично перебуває на вулиці та вдома, організм може реагувати на це змінами якості шерсті: підшерсток стає густішим, а зайві остеві волоски випадають.
- Нестача вітамінів і мінералів, особливо жирних кислот Омега-3 та Омега-6, що впливають на стан шерсті.
- Сухе повітря в приміщенні через опалювальні прилади може пересушити шкіру, що спричиняє посилену линьку.
- Стресові ситуації: переїзди, тривалі прогулянки на морозі без утеплення та інші зміни в житті улюбленця можуть позначитися на стані шерсті.
- Захворювання. Наприклад, гормональні порушення, як-от гіпотиреоз (недостатність щитоподібної залози), або проблеми зі статевими залозами. А також шкірні захворювання, викликані інфекціями, паразитами (наприклад, блохами) чи грибковими ураженнями шкіри.
У таких випадках рекомендуємо звернутися до ветеринара для точної діагностики та складання плану розв’язання проблеми.
Линька взимку може бути нормальною, але грамотний догляд і увага до здоров’я допоможуть звести її до мінімуму.