Для початку давайте розберемося.
Звідки беруться роги і чи страждають у процесі видобутку олені?
Як ми всі знаємо ще зі школи, олені та лосі скидають роги кожної зими, а навесні у них виростає нова пара рогів. Спочатку молоденькі ріжки покриті чутливою оксамитовою шкірою, а всередині повністю пронизані кровоносними судинами, які живлять роги і допомагають їм рости. У міру зростання вони поступово окостеніють, кровопостачання зменшується, зовнішній шар стає щільнішим, а шкіра зовні лопається і сповзає. Борозни та шорсткості на поверхні рогів якраз і є ті самі сліди судин.
Коли ж роги досягають повного розміру, в основі утворюються кільця і кровопостачання припиняється, від чого роги зрештою відпадають. У природних умовах скинуті роги рідко залишаються лежати до наступної весни - їх гризуть і хижі звірі, і навіть гризуни.
Саме ці роги, що відпали природним чином, збирають люди, потім їх розпилюють на шматки і полірують, щоб вийшли найкращі ласощі для чотирилапих вихованців. Про це свідчать ті самі кільця біля основи та світлий колір рогів. Тоді як спиляні молоді роги (панти), які вважаються цілющими і все ще використовуються в медицині, мають темний колір і зовні і всередині саме через наявність свіжої крові в кровоносних судинах у момент спилювання. Ця процедура болюча для оленів, і ми точно проти їхнього використання. Ми за гуманне ставлення до природи та проти браконьєрства. Тож у нашому магазині продаються виключно скинуті роги, зібрані у лісах України.
Чим же роги такі привабливі для собаки?
Здавалося б, звичайна кісточка без смаку та запаху. Однак, роги мають природний запах, який легко вловлює собачий ніс, заохочуючи їхній природний інстинкт - шукати, гризти і грати. Їх однаково люблять і щенята, і дорослі собаки будь-якої породи. Мисливські та пошуково-рятувальні собаки відточують на рогах нюх, їх вчать знайти, а потім повернути ріг господареві.
За своєю структурою роги тверді зовні (світлий шар) та пористі всередині (темна частина). Ближче до основи вони товстіші і твердіші, до верхівки роги стають тоншими та пористішими (умовно м'які), що робить їх більш доступними для зубів собак. Роги лося, на відміну від рогів оленів, більш щільні за своєю структурою, тому мають більшу міцність і підходять для гризучих собак.
А якщо собака відмовиться гризти?
Зазвичай собаки відразу розуміють, що до чого і із задоволенням починають гризти ріг. Однак іноді доводиться "підказати", особливо якщо ріг занадто твердий і собака бачить його вперше. У таких випадках його можна замочити на якийсь час у воді або навіть трохи проварити. Також можна натерти (помазати) ріг чимось привабливим для собаки, наприклад, шматочком сиру чи м'яса. Головне, щоб вона почала гризти, буквально спробувала на зуб, після цього у рогу не залишиться шансів!
Чим роги такі корисні?
Мінеральний склад їх багатий та різноманітний. Оленячі роги містять у собі кальцій і фосфор, які благотворно впливають на стан зубів і кісток собаки. Також це джерело таких корисних речовин як колаген, ліпіди, вітаміни, різні амінокислоти та мікроелементи, а також глюкозамін та хондроїтин, так необхідні зв'язкам та суглобам.
Яким собакам можна, а яким не можна давати роги?
Оленячі роги - це 100% натуральні ласощі. Вони ніяк не обробляються, не містять барвників, консервантів, будь-яких хімічних добавок, на які може бути алергія у тварини. Ці гіпоалергенні природні ласощі підходять будь-якому собаці, головне правильно підібрати розмір і твердість (про це нижче).
Є дуже невеликий відсоток собак, які намагаються розкусити ріг і можуть зашкодити собі зуби, але таких дуже мало і зазвичай господарі в курсі особливостей темпераменту свого вихованця. Якщо ж ви не впевнені, як поведеться ваш собака, обов'язково давайте ріг вперше під наглядом.
Наскільки вони безпечні?
За своєю структурою роги тверді зовні та пористі всередині. Структура рогу така, що він не кришиться гострими осколками, а з'їдені шматочки, якщо таке все ж таки відбудеться - повністю перетравлюються в шлунково-кишковому тракті на відміну від трубчастих кісток. Коли собака довго жує ріг, він злегка розкисає, собаки шар за шаром стісають роги, а зчесані частини стають схожими на «подряпане мило». Таким чином, ріг поступово «тане», не залишаючи ні крихти, ні слідів. Крім того, гризіння рогів сприяє природному очищенню зубів від зубного нальоту.
ВАЖЛИВО! Коли ріг вже згризається до такого розміру, що може повністю поміститися в горлянку собаки, його потрібно замінити, щоб тварина не спробувала проковтнути її і не подавилася.
Огризочок можна помити під проточною водою і віддати друзям, у яких собака меншого розміру, або «передати у спадок» комусь із домашніх гризунів, якщо у вас є такі. Тхори, кролики, морські свинки, щури і навіть хом'яки дуже зрадіють елітному частуванню. Ріг сприятиме здоров'ю та чистоті їх зубів, а також забезпечить мінеральним підживленням. Якщо «обмилок» віддати нікому, не шкодуйте цей шматок, сміливо викидайте, і можна купувати новий ріг.
Як надовго його вистачає?
Роги оленя - це супер довговічні ласощі, його вистачає на період від 1 місяця до 2-3 років. Це залежить від твердості рогу, від породи собаки та її «гризучості». Іноді собаки перестають гризти ріг кілька днів чи тижнів, потім повертаються щодо нього, коли виникає потреба.
УВАГА! Настійно рекомендуємо не залишати собаку надовго з погризушкою наодинці, спочатку дозволяйте гризти не більше години на день, з часом можете збільшити тривалість задоволення, коли спостерігаєте за вихованцем і зрозумієте його тип гризіння.
Сам собакин навряд чи зупиниться! А це загрожує зайвою напругою в м'язах щелеп (крепатурою після), а також нанесенням шкоди яснам і зубам. Спробуйте погризти насіння 3 години поспіль – болітимуть і зуби, і язик)))
Чи справді можна забути про погризені меблі?
Хто-хто, а власники собак знають, що у вартість утримання тварини входять не лише витрати на корм та аксесуари, але ще й на відновлення погризених меблів, взуття та інших домашніх предметів. Особливо тяжко новоспеченим господарям цуценят під час зміни зубів, здається, що у цуценя одна мета в житті – знищити ваш інтер'єр. Пачками купуються різні погризухи: іграшки, канати, всілякі суперміцні кістки тощо. Знайомо? А ось роги – чудова альтернатива стільцям та диванам. Адже улюблені іграшки не завжди допомагають, потрібно щось таке, чого вихованець хотітиме на інстинктивному рівні.
Найкраще починати давати ріг щеняті до зміни зубів, тоді в момент появи нових він уже знатиме, що може полегшити його стан. А ви збережете свої нерви та бюджет.
Ще один безперечний плюс!
Роги не пахнуть, не брудняться, не кришаться, не залишають слідів і жирних плям, не стають липкими при гризі і не псуються з часом.
Єдине, що потрібно зробити, коли придбаєте новий ріг, його потрібно помити чистою водою перед тим, як дати собаці. Так як роги зібрані в лісі прямо з землі, після чого були розпиляні потужною пилкою, на них можуть бути залишки пилу та бруду, непотрібні вашому чотирилапого друга.
Як правильно вибрати ріг?
По-перше, за розміром . Чим більший собака, тим більшим має бути ріг.
Другий критерій вибору – щільність чи твердість .
Будь-який ріг складається з твердого зовнішнього шару (твердої ороговілої оболонки) і пористої внутрішньої частини (серцевини). Дивіться по спилу: чим більше пористої серцевини, яка зазвичай темніша за кольором, тим м'якшим буде ріг. М'якіші роги привабливіші для собак, але вони, відповідно, швидше згризаються, особливо дорослими сильними собаками.
У нашому магазині представлені роги трьох ступенів щільності: умовно м'які , середньо-тверді та тверді (роги лося) . Крім того, середньо-тверді та тверді можуть бути різної товщини: умовно стандартні та товсті. "Умовно" тому, що продукт природний, як розумієте, не може бути стандартизований. Але всі шматочки в рамках одного розміру максимально наближені один до одного за вагою та довжиною.
Якщо ви купуєте своєму собаці ріг вперше, почніть з м'якого або середньо-твердого. Можливо, вихованець впорається з таким швидше, ніж хотілося б, зате він увійде у смак і точно сформує стійкий інтерес до таких супер-ласощів, а ви зрозумієте його стиль гризіння. Наступного разу беріть ріг твердіше, і далі, спостерігаючи за своїм вихованцем, зможете визначити який твердості та товщини рогу вибирати.
Що таке чіпси з рогів?
Чіпси з рогів - це роги, розпиляні впоперек на часточки. Вони мають ті ж корисні властивості, що й цілі роги, але призначені насамперед для малих і мініатюрних порід собак. Також підійдуть для маленьких цуценят чи літніх собак із уже ослабленими зубами.
І насамкінець, коротка пам'ятка-інструкція з правильного використання рогів оленя:
- Насамперед після розпаковування роги промийте його теплою водою, щоб змити розпилювальний пил.
- Просушіть паперовим рушником і покладіть біля собачих мисок (місце для їжі).
- Якщо вихованець бачить ріг вперше і не виявляє інтересу (ще не усвідомив свого щастя), можна натерти їжею, щоб він спробував гризти.
- Перший раз давайте тільки під наглядом, щоб контролювати собаку, якщо вона спробує його розкусити, і запобігти пошкодженню зубів (буває вкрай рідко і залежить від темпераменту собаки)
- Не залишайте собаку наодинці з рогом надовго (не більше 1-2 годин спочатку), щоб не було крепатури в щелепах і натертих ясен.
- Якщо шматок стає настільки маленьким, що собака може заковтнути його цілком, заберіть і викиньте (або віддайте тхора, гризуну або меншому собаці).
- Купуйте новий ріг :)