Зміст
На сьогодні у світі існує 85 порід кішок, які були повністю або тільки частково визнані відповідними організаціями та клубами. І різниця між ними полягає не тільки в розмірі, а й у правильності утримання. Годування кошенят деяких порід має свою специфіку.
Які характеристики впливають на поживні потреби кошенят
Анатомія
Кошенята великих порід швидко набирають у вазі та кістковій масі. Тому вже з юного віку їм необхідне більш калорійне харчування, що містить достатню кількість поживних речовин, вітамінів, мінералів тощо. Для правильного росту і набору м'язової маси, рекомендується обирати корм із вмістом протеїну в кормі не менше 30-40%.
Також структура і будова скелета улюбленця прямо впливає на рівень навантаження суглобів і визначає сприйнятливість конкретної породи до остеоартриту і хвороб суглобів. Такі породи котів як:
- мейн-кун (вага 6-15 кг),
- саванна (7-12 кг),
- чаузі (хаусі) (6-12 кг),
- регдолл (5-9 кг),
- британська короткошерста (5-9 кг),
- сибірка кішка (5-9 кг)
- турецький ван (5-9 кг)
- бенгальська кішка (5-9 кг)
- американський бобтейл (4,5-7,5 кг)
відрізнятимуться більш довготелесою і водночас великою статурою.
Вони більш схильні до виникнення суглобових проблем і порушень у формуванні кісток. Тому вже в юному віці вони мають отримувати дієту, багату на корисні жирні кислоти Омега-3, а також хондроїтин і глюкозамін. Останнім часом багато виробників стали додавати їх не тільки в корм для великих кішок у вигляді комплексів для зв'язок і суглобів або просто окремо як добавку, а й у корми для звичайних кошенят.
Для кошенят мейн-кунів випускають окремо корми, в яких гранули мають більший розмір, адаптовані для їхніх масивних щелеп. Це дає змогу підтримувати гігієну ротової порожнини кошенят, запобігає проковтуванню великого об'єму їжі та не поперхнулися під час їжі.
Годування кошенят після року: особливості породи
Кошенята великих порід (мейн-кун, норвезька лісова кішка, регдолл та ін.) вирізняються більш довгими темпами зростання, тому вони повинні отримувати харчування для кошенят довше, ніж інші породи. Тому період годування дитячим кормом збільшено до 15 місяців (звичайних кошенят переводять на дорослий корм або після стерилізації у віці від 9 місяців, або в 12 місяців).
Шерсть
Деякі породи кішок, як-от перська, сибірська, гімалайська, є володарями густої або довгої шерсті. Вони з юних років повинні отримувати поживні речовини, які допоможуть їхній шубі залишатися блискучою й утримувати вологу. Такий ефект дають корисні:
- амінокислоти;
- жирні кислоти Омега-3 і Омега-6 - містяться в лососі, лляній олії, риб'ячому або курячому жирах;
- вітамін А — покращує структуру шерсті;
- вітаміни групи В;
- вітамін Е — антиоксидант для підтримки шкіри;
- цинк і біотин — сприяють зростанню здорової шерсті та шкіри;
- селен.
Вилизування довгої та густої шерсті збільшує ризик виникнення проблем із роботою травного тракту через накопичення грудок шерсті. Тому кошенята з такими особливостями породи мають отримувати їжу, багату на клітковину та пробіотики — яка допоможе з виведенням шерсті зі шлунку та запобігатиме утворенню в ньому грудок шерсті (безоари). Клітковина представлена в кормі у вигляді вівсяних волокон, бурякового жому, гарбуза.
Безшерсті породи котів: сфінкси, ельф, український левкой, лікой та інші мають підвищений обмін речовин і витрачають багато енергії на підтримання необхідної температури тіла. Для їх харчування необхідні висококалорійні корми з високим вмістом жирів і білка. Вибирайте корм для кошенят з аналітичним складом сирого протеїну від 30% і вище.
Будова щелепи
У котів може бути три типи будови щелеп, які можуть впливати на споживання корму, його засвоєння.
- Брахіцефалічний тип (перська, гімалайська, екзотична короткошерста, екзоти та ін.) характеризується короткою та ущільненою щелепою, з часто тісно розташованими зубами, що збільшує ризик утворення зубного нальоту. Все це в сукупності з плоскою мордою ускладнюють захоплення і пережовування корму.
Для них розроблено гранули плоскої форми, що полегшують захоплення язиком. Для полегшення жування рекомендується годувати комбіновано сухим (напіввологим) і вологим кормом. - Доліхоцефалічний тип (орієнтальна, абіссінська, сіамська кішка) характеризується довгою і вузькою щелепою, що створює труднощі при поїданні корму стандартної форми. Тому вибирайте гранули довгастої форми.
- Мезоцефалічний тип — пропорційна щелепа. Це практично більшість усіх порід, для яких випускається переважна кількість кормів. У них винятком є кошенята великих порід, особливо мейн-куни, про які ми писали вище.
Неправильно підібраний корм для кошенят може призвести до проковтування не розжовуючи корму, що погіршить травлення у малюка. Так само якщо він буде відчувати труднощі з їжею, може виникнути тривале недоїдання, яке негативно позначиться на його розвитку.
На закінчення, важливо пам'ятати, що специфіка годування кошенят безпосередньо залежить від їхньої породи, розмірів та індивідуальних потреб. З підбором правильного раціону вам можуть допомогти заводчик, у якого ви берете малюка, ветеринарний лікар або фахівці нашого магазину.
Варто пам'ятати, що корм на всьому періоді дорослішання кошеняти може змінюватися, як за складом, так і на смак. Грамотно підібраний корм для кошеняти на кожному етапі його життя: від першого прикорму до переходу на дорослий корм повинен враховувати особливості будови вашого малюка, його рівень активності та темпи зростання. Усе це сприятиме гармонійному розвитку, зміцненню імунітету та підтримці його здоров'я.