Зміст
- Респіраторні порушення
- Шлунково-кишкові проблеми
- Здоров'я очей, вух і шкіри
- Загальні порушення самопочуття
Багато людей, які вперше заводять цуценя, можуть не знати про те, як може виглядати і поводитися хворий вихованець. Ситуацію ускладнює той факт, що тварини схильні інстинктивно ховати погане самопочуття - приховувати вразливі місця. Але водночас своєчасне звернення до ветеринара може бути критично важливим для своєчасної діагностики та успішного лікування. Але на які тривожні симптоми варто звернути увагу? Спробуємо розібратися більш детально.
Респіраторні порушення
Кашель і хрипи
Такі симптоми можуть вказувати на розвиток респіраторної інфекції або інші, більш серйозні проблеми. Їх не варто ігнорувати. Кашель може бути симптомом розплідникового (вольєрного) кашлю або навіть пневмонії.
Виділення з носа
Будь-який нежить у цуценяти - ознака того, що щось не так. І якщо виділення стають жовтими, густими і в'язкими, заважають улюбленцю дихати - потрібно негайно бігти по допомогу до лікаря.
Утруднене дихання
Цей стан слід розглядати як надзвичайну ситуацію. Він вимагає візиту до ветеринара в будь-який час дня і ночі. Порушення дихання може проявлятися:
- хрипами;
- задушливими звуками;
- явним стресом.
Викликати утруднене дихання можуть різні чинники, зокрема предмет, що застряг у горлі, важка алергічна реакція, хвороби серця, захворювання легенів тощо.
Шлунково-кишкові проблеми
Виникнення неодноразової блювоти та/або рідких випорожнень
Одноразова блювота у цуценяти - досить нормальне явище. Вона може відбуватися у відповідь на переїдання, надмірну активність після їжі, вживання в їжу чогось невідповідного тощо. Також і епізоди рідких випорожнень, якщо вони спостерігаються час від часу, зазвичай не викликають занепокоєння.
Проте, якщо такі симптоми повторюються кілька разів протягом доби, не можна залишати їх без уваги. Краще проконсультуватися з лікарем. Також важливо відвідати лікаря якомога швидше, якщо блювання/діарея супроводжуються кровотечею та/або підвищенням температури. Стани, які можуть спровокувати такі симптоми, можуть нести загрозу для життя.
Підозра на отруєння
Цуценята допитливі й можуть гризти будь-що. При цьому багато речей у нашому будинку є для них потенційно небезпечними. Це стосується деяких продуктів харчування, кімнатних рослин, ліків, побутової хімії тощо. Тому власникам потрібно ховати такі речі від улюбленця, а також стежити за його самопочуттям і володіти інформацією про перші ознаки отруєння, які можуть включати:
- порушення дихання;
- блювоту і діарею;
- слинотеча;
- блідість ясен;
- судоми;
- підвищену слабкість.
За найменшої підозри на отруєння і появи перелічених симптомів рекомендовано.
Здоров'я очей, вух і шкіри
Порушення стану шерсті та шкіри
Господарям варто щодня гладити цуценя. І під час цього нехитрого процесу можна легко оцінити стан шерсті та шкіри тварини, зокрема переконається у відсутності паразитів, ранок, залисин. Якщо раптом такі зміни будуть виявлені, а шерсть втратить блиск або буде виглядати плямистою, варто відвідати ветеринара.
Порушення здоров'я очей
У здорового цуценяти очі виглядають чистими, в них не накопичується в'язке виділення. Існують різні хвороби очей, і для них характерно:
- почервоніння кон'юнктиви;
- часте моргання;
- поява каламутності в очах;
- зниження вироблення слізної рідини (сухість очей);
- поява гнійного виділення - в'язкого, яке може склеювати повіки.
Усі перелічені симптоми потребують консультації лікаря.
Порушення здоров'я вух
Якщо цуценя постійно чухає вуха або трясе головою, можливо вони його турбують. Також на проблеми зі здоров'ям може вказувати неприємний запах або виділення з вух. У цих ситуаціях потрібно проконсультуватися з лікарем.
Вушні інфекції у цуценят нерідко викликаються кліщами. І при своєчасній діагностиці такий стан успішно піддається лікуванню.
Загальні порушення самопочуття
Надмірна спрага
Далеко не всі власники стежать за тим, скільки рідини собака вживає на день. Але насправді, це важливий критерій, який також може вказувати на проблеми зі здоров'ям. Якщо кількість рідини, що випивається, раптово збільшується, це може сигналізувати про виникнення порушень у роботі нирок, розвиток цукрового діабету та інших проблем. Також у цьому випадку, найчастіше, спостерігається збільшення кількості сечовипускань.
Надмірна спрага - ще один привід для позапланового візиту до ветеринара.
Кульгавість і млявість
Якщо активне цуценя раптом починає мало рухатися, весь час лежить і відмовляється від ігор, це досить тривожний симптом. Можливо, він випадково травмувався, а можливо, його турбують інші неприємні відчуття.
Млявість і небажання грати - два поширені симптоми, які можуть спостерігатися при різних інфекційних захворюваннях. Це може бути не екстреною ситуацією, але все ж краще проконсультуватися з лікарем.
Занепокоєння
Якщо цуценя починає скиглити більше, ніж зазвичай, поводиться неспокійно, весь час дряпає себе або облизує, слід також записатися до ветеринара. Така симптоматика може спостерігатися при деяких дерматологічних проблемах, алергії та інших станах.
Порушення апетиту
Здорове цуценя їсть багато і з задоволенням. Різні зміни в його житті, наприклад, візит до лікаря або переїзд у новий дім, можуть викликати стрес і закономірне зниження апетиту. Але це швидко минає.
Якщо цуценя відмовляється від їжі, їсть менше, ніж зазвичай, краще звернутися до лікаря.
Зниження/відсутність набору ваги
Цуценята повинні поступово набирати вагу. І власникам потрібно відстежувати цей показник. Якщо вихованець перестає рости або, тим паче, втрачає у вазі, потрібно показати його до лікаря.
Порушення поведінки
Усім власникам потрібно знати про розпорядок дня своїх вихованців і реагувати на відхилення від норми. Якщо ваше цуценя зазвичай активне, коли з ним говорять, беруть його на руки, кличуть кудись, але раптом воно стає тихим і не реагує, варто насторожитися.
Також якщо вихованець стає більш голосистим, скиглить і наче скиглить, можливо, він так хоче звернути вашу увагу на своє самопочуття.
В екстрених ситуаціях не потрібно чекати. Якщо у цуценяти проблеми з диханням, травми або порушення реакції - тут же шукайте лікаря. Швидка реакція допоможе зберегти здоров'я і життя вихованця. Якщо симптоми не несуть безпосередньої загрози життю, варто записатися до ветеринара на найближчий час і отримати консультацію.