Навіщо потрібна клітина?
1) Для виставок
- Клітина служить безпечним місцем відпочинку для собаки в очікуванні рингу та столом для підготовки до рингу, вона дозволить Вам відлучатися у своїх справах на деякий час.
2) Для дому:
- Клітка допоможе Вам дотримуватися режиму, необхідного для привчення щеняти до охайності.-Клітка допоможе врятувати Ваш ремонт від руйнівного жування, а також врятувати життя молодих хуліганів, які люблять жувати найневідповідніші і навіть небезпечні предмети. У деяких порід жування і гризіння може початися в 2-3 місячному віці, а закінчитися лише до 2-3 років. Коли приходять гості, які бояться собак.
3) Для перевезень:
- в автомобілях
Не спокушайте долю і не надавайте собаці повну свободу в салоні автомобіля, нехай навіть Ви збираєтеся проїхати лише кілька кварталів. Посадивши собаку в клітку, Ви убезпечите і її, і себе. При тривалих переїздах багатьох собак вирує, а в інших починається рясна слинотеча. Так що клітка, окрім усього іншого, і збереже салон Вашого автомобіля в чистоті.
- у літаках та поїздах
Обов'язковою умовою перевезення собак у літаках є наявність клітки. Польоти, та пов'язані з ним процедури (очікування, навантаження та розвантаження, тривалий митний контроль тощо), дуже стомлюючі для собак. Вони викликають стан стресу, який і називають - транспортний стрес. Клітина ж допомагає собаці зняти стресову напругу, якщо є звичним та приємним для неї місцем. По суті собака подорожує у своїй кімнаті, у зручних для себе умовах. Не забудьте заздалегідь дізнатися у авіакомпанії про правила перевезення тварин.
4) У подорожах:
- коли ми вирушаємо у відпустку, нам хочеться взяти із собою собаку. Під час подорожі клітка стане для неї чимось на зразок "вдома поза домом". Залишаючи собаку в номері готелю, можна не хвилюватися, що вона почувається там нещасною, псує меблі або намагається вибратися з кімнати, тим більше, що готелі дозволяють селитися разом із собаками, тільки якщо вона в клітці.
5) Для обмеження пересування при травмах та хворобах, для госпіталізації:
- далеко не всі собаки настільки щасливі, що жодного разу в житті не потрапляють до ветеринарної лікарні. Якщо Вашого улюбленця доведеться госпіталізувати, "лікарняною палатою" для нього стане клітка. Тому краще, щоб перше знайомство з нею відбулося, коли собака здорова. Якщо при хворобі її запрут у клітці вперше, пережитий стрес може уповільнити одужання. Але й, крім того, буває чимало випадків, коли собаці потрібен спокій - наприклад, при травмі або після косметичної операції.
6) Для цуценят:
- якщо у Вашого собаки очікуються щенята, то вольєр чи клітка дозволять зібрати всіх їх в одному місці.
7) Логове або притулок:
- нарешті, що чи не найважливіше, у клітці собака завжди може сховатися від домашньої метушні і сховатися від дітей, коли вони стають нестерпними.
Як привчити собаку до клітини
Спочатку прогуляйте собаку. Потім зніміть з неї нашийник, щоб уникнути неприємних випадковостей у клітці. Приверніть увагу собаки спеціальною іграшкою та дайте команду збудженим та радісним тоном: "Додому!" (Команду можете вигадати будь-яку). Використовуйте іграшку, щоб привернути собаку в клітку, наприклад, киньте її в дальній кут клітки або тримайте її рукою в клітці. Коли собака увійде в клітку, похваліть її лагідними словами та віддайте іграшку.
Те саме можна зробити, використовуючи кісточку або собачу галету. Киньте кісточку до задньої стінки клітки і дайте можливість щеняті знайти її. Пам'ятайте, клітина має викликати лише позитивні емоції.
Перетворіть заняття з навчання у гру. Присвятіть пару днів і повторюйте вправу 10-20 разів на день. Для початку залишайте дверцята відчиненими.
Не залишайте відразу собаку у клітці на тривалий термін. Коли собака почне без остраху, сміливо і весело заходити у своє "лігво", спробуйте залишати її там, на короткі проміжки часу. Якщо, перебуваючи в клітці, собака поводиться тихо і спокійно, похваліть її. Якщо вона гавкає чи скулит, не звертайте уваги (!) на неї доти, доки вона не заспокоїться, і тоді обов'язково похваліть. Якщо собака шумить тривалий час, спробуйте накрити чимось клітку (покривалом тощо). Пам'ятайте, що на цьому етапі скиглення і гавкіт свідчить не про те, що собаці не подобається клітина - просто їй добре з вами, і вона вимагає возз'єднання. Ніколи не йдіть у неї на поводі!
Після того як собака почне поводитися спокійно протягом коротких проміжків часу (а це, рано чи пізно, трапиться), збільшуйте її "клітинний" час. Не забувайте час від часу хвалити собаку, коли вона поводиться спокійно. Проміжки між похвалами також збільшуйте. І обов'язково прогуляйте собаку, коли випускаєте її з клітки.
Це можна зробити і по-іншому. Після того, як закриєте дверцята клітки, спонукайте поруч із цуценям і поговоріть з ним про щось. Якщо цуценя починає пхикати, відверніть його – дайте понюхати йому власні пальці. Залишайтеся поруч із цуценям, поки він не припинить пхикати і тільки після цього відкрийте дверцята клітки. Зазвичай ця вправа займає 5-10 хвилин. Буде добре, якщо під час уроку щеня засне, не будіть його. Коли він прокинеться сам, випустіть його і не хвалите, не грайте, не пестите його і взагалі не звертайте на нього уваги кілька хвилин. Нехай він вирішить, що його люблять набагато більше, коли він знаходиться у клітці. І не випускайте цуценя з клітки, поки він не посидить тихо секунд 30.
Якщо ви знайшли час вдень і освоїли з собакою описаний вище урок, вам легко залишитиме її в клітці на ніч. Якщо ви цього не зробили, поставте клітку поруч зі своїм ліжком, втоміть (це дуже важливо!) цуценя грою і заманіть його в клітку одним із зазначених способів. Якщо щеня скиглить, покладіть долоню на клітину або просуньте пальці всередину і поговоріть з ним ласкаво та заспокійливо. Потерпіть одну ніч, ваше щасливе майбутнє варте того. Не випускайте цуценя з клітки, не гнівайтесь на нього і не кричіть.
Як правило, втомлене двомісячне щеня може проспати години чотири. Якщо він прокинеться серед ночі та розбудить вас, вимагаючи, щоб його випустили для випорожнення кишківника та сечового міхура, дозвольте йому це зробити. Відведіть або віднесіть цуценя туди, де йому дозволено оговтатися. Якщо ви хочете вивести його на вулицю, спочатку одягніться, а потім відкривайте клітинку. Після випорожнення, помістіть цуценя в клітку без будь-якої гри, гасіть світло і знову лягайте спати. Якщо він почне знову скиглити, дайте йому свою долоню і ласкаво поговоріть із ним.
Для повного звикання потрібно дві-три ночі. Через тиждень-другий спробуйте залишати клітинку в іншому місці вашої квартири.
Якщо ви освоїли описані вище вправи, вам не важко буде привчити щеняти залишатися в клітці, коли ви йдете з дому. Залишаючи цуценя одного, подбайте, щоб він був вигулений і вигулений до втоми. Так йому буде легше переносити самотність та рухову обмеженість. Зніміть з собаки нашийник і запросіть його в клітку. Уникайте насильства. Закрийте дверцята клітки, ні про що не говоріть з собакою, а просто йдіть і все. Він може трохи пошуміти, але це не страшно. Якщо шум буде гучним, попередьте сусідів, що це довго не триватиме. Сподіватимемося, що вони зрозуміють вас.
Для початку не йдіть надовго. Вперше бажано бути відсутнім одна - дві години. Якщо ви знаходитесь в безвихідному становищі і повинні йти на роботу, попросіть когось погодувати і прогуляти цуценя за вашої відсутності. Якщо клітина позбавлена ґратчастої підлоги та піддону, необхідність прогулянки зростає. Дуже важко буде відучити щеняти бруднити в клітці, якщо він звикне до цього.
Якщо ви постійні у своїй вимогі і завжди залишаєте цуценя в клітці, коли йдете з дому або вирушаєте спати, через деякий час ви виявите, що щеня часто забирається туди саме. Це відбувається, коли він втомлюється або йому хочеться трохи побути одному (до речі, коли цуценя саме йде в клітку, не дозволяйте дітям заважати йому), або просто хочеться поспати. Нехай дверцята клітки будуть завжди відкриті, коли ви вдома.
Вважається, що час, який цуценя без прогулянки може провести в клітці, можна вирахувати за такою формулою:
Вік у місяцях + один місяць = кількість годин.
Наприклад, 2-х місячне щеня може просидіти в клітці 3 години.
Клітина для дорослого собаки
Можна привчити до клітини і дорослого собаку. Для початку використовуйте ту ж саму методику, що і для цуценят. Досягніть, щоб собака впевнено заходив у клітку за іграшкою або кормом, не закриваючи дверцята. Це зробити не важко, якщо годувати собаку лише (!) у клітці. Через два-три дні таких занять, запропонуйте собаці зайти в клітку, нічого не кидаючи туди і не показуючи нічого в руці – їжа чи іграшка мають з'явитися лише тоді, коли собака зайде у клітку. Ще через пару днів, після того, як собака зайде в клітку, укладіть її там командою і підгодуйте або дайте іграшку. Посидьте поруч із кліткою, не закриваючи дверцята. Протягом тижня таких вправ поступово збільшуйте час перебування собаки у клітці. На наступному етапі спробуйте закрити дверцята клітки на одну-дві хвилини. Якщо собака поводиться тихо, відкрийте дверцята, якщо вона гавкає і скиглює, не звертайте на неї уваги. Можна похвалити собаку, коли вона поводиться тихо. Важливо, щоб собака не подумав, що гавкіт призводить до відкриття дверцят.
Також важливо дати зрозуміти собаці, що ви любите її, коли вона знаходиться в клітці, тому коли собака вийде з клітки, не звертайте на неї уваги кілька хвилин. Продовжуйте заняття в тому ж дусі, збільшуючи час перебування собаки у клітці. Уникайте негативних (больових чи неприємних) впливів. Наберіться терпіння, щоб привчити дорослого собаки до клітини може знадобитися від одного до двох місяців.
Ніколи:
1. Не використовуйте посил у клітину як покарання.
2. Не зловживайте вмістом собаки у клітці.
3. Не залишайте собаку в клітці з нашийником та повідцем.
4. Не запихайте цуценя насильно в клітину.
5. Не використовуйте клітину як альтернативу вихованню та дресирування.
Привчайте собак поступово, не сідайте їх відразу в клітину, не залишайте самих у період звикання, вони повинні зрозуміти що клітина - це їхній маленький будиночок, місце, де вони можуть почуватися спокійно, поки господарів немає вдома, а не в'язниця чи покарання за провину .