Зміст
- Попередні завдання
- Покрокове навчання: практичні поради
- Чіткий графік походів до туалету - важливий критерій успіху
- Що робити, якщо цуценя не ходить на пелюшку?
- Туалет на вулиці: нові цілі та завдання
- Корисні поради та рекомендації
- Поширені помилки під час привчання до пелюшки
Маленькі цуценята мочаться дуже часто - іноді до 12-14 разів на день. З віком ця кількість потроху зменшується. І привчання улюбленців до туалету має починатися одразу ж після того, як вони потрапили в новий дім. Щоб цей процес був успішним, потрібно дотримуватися кількох важливих правил. Найважливішу роль відіграє чіткий розпорядок. У цій статті ми розповімо, як привчити цуценя до туалету більш докладно.
Попередні завдання
Визначте мету і продумайте її досягнення
Незалежно від розміру і породи вихованця привчання цуценяти до туалету найчастіше починається з пелюшок. Якщо у вас немає швидкого доступу на вулицю кілька разів на день (як у приватному будинку) і якщо ваш вихованець ще не повністю вакцинований, пелюшки стануть чудовим варіантом. Власникам середніх і великих собак згодом доведеться вжити низку заходів, щоб привчити цуценя до туалету на вулиці, а міні- і дрібні породи зазвичай продовжують ходити на пелюшку протягом усього життя.
Основна мета цього навчання - ходити в туалет виключно у відведеному місці. Друге завдання, яке вирішується - збільшення інтервалу часу між походами в туалет. При цьому важливо пам'ятати, що цуценя не може повноцінно контролювати свій сечовий міхур до 16 тижнів життя (аварії неминучі). Навчене цуценя зазвичай може утримувати свій сечовий міхур тільки стільки часу, скільки йому місяців плюс одна година. Таким чином, 4-місячне цуценя може стримуватися до п'яти годин, зокрема і вночі.
Замислюючись, як навчити цуценя ходити на пелюшку, дуже важливо на час навчання обмежити його пересування по дому. Для цього можна використовувати манеж для собак або велику клітку. Інакше при вільному переміщенні по всій квартирі або будинку, він буде прилаштовуватися в туалет там, де вважатиме за потрібне.
Пелюшки для собак і цуценят - вирішення проблеми
Раніше до появи пелюшок, власники цуценят були змушені використовувати папір або тканинні рушники, але вони мають недоліки: газети і паперові рушники рвуться, їх важко прибирати, а тканинні рушники вимагають регулярного прання, крім того, малюк може їх погризти.
Сучасні пелюшки для цуценят мають низку переваг, серед яких:
- багаторазовість використання (але є й одноразові)
- відмінна поглинаюча здатність вологи і запахів;
- оптимальний розмір (можливість вибору);
- простота утилізації.
На сьогодні наш магазин пропонує широке розмаїття варіантів: наприклад, з поглинанням запахів або навіть ті, що містять особливі речовини (атрактанти), які приваблюють улюбленця сходити в туалет.
Для людей, які піклуються про стан навколишнього середовища, випускають багаторазові пелюшки, які можна прати.
Також існують спеціальні туалети для собак (зокрема для псів зі стовпчиком), які полегшують експлуатацію пелюшок і привчання собаки до них. У цих туалетах пелюшка кріпиться жорстко, що допомагає уникнути її грудкування під час використання, а також знижує ризик протікання.
Покрокове навчання: практичні поради
1. Виберіть місце для туалету
Вирішення питання, як правильно привчити цуценя до туалету, потрібно почати з вибору постійного місця для туалету в будинку. Стабільність відіграє дуже важливу роль - вона допоможе сформувати у вихованця асоціацію з випорожненням і виробити звичку. Найкраще розміщувати пелюшки:
- у легкому доступі для собаки;
- далеко від прохідних і галасливих місць вашого будинку;
- на твердій поверхні;
- далеко від килимових покриттів.
Спочатку слід покрити пелюшками ширшу площу (використовувати 3-4 пелюшки), згодом, коли улюбленець навчиться бути більш точним, можна буде скоротити їхню кількість.
- Для того, щоб пелюшки не зміщувалися під час використання, рекомендуємо купувати пелюшки з клейкими мітками на зворотному боці, наприклад ТМ Animall
- Або туалети для собак. Вони надійно зафіксують пелюшку і допоможуть запобігти протіканню на підлогу.
- Використовуйте додатково спрей для привчання цуценяти до туалету або відповідні пелюшки з атрактантом. Вони містять спеціальні ефірні олії, запах яких робить місце привабливим для справляння потреби та стимулює відповідні рефлекси.
- Якщо трапилася неприємність далеко від туалету одразу видаляйте сліди "нещасних випадків". Не використовуйте очищувач на основі аміаку. У сечі міститься аміак, тому ваш собака може пов'язати запах очищувача з сечовипусканням. Замість цього використовуйте ферментні засоби для чищення, ефективні від плям і запахів, при цьому безпечні для тварин.
Зустрічаються рекомендації про те, що потрібно вистелити пелюшками все місце проживання цуценяти (наприклад, манеж), щоб уникнути конфузів. Але насправді, це ніяк не допоможе привчанню. Цуценя має відразу розуміти, що для горщика є свій час і своє місце.
Не забувайте регулярно міняти пелюшки відразу після забруднення. Обов'язково прибирайте всі фекалії, але можете залишити пелюшку з невеликою кількістю сечі (зокрема й накрити її чистою). Собаки орієнтуються на запах і будуть прагнути до цього місця під час повторного походу в туалет.
2. Знайомство з туалетом
Наступний етап - як привчити цуценя ходити в лоток. Організувавши місце для пелюшки, познайомте цуценя з нею. Дайте йому побачити і понюхати новий предмет, щоб він не викликав у нього побоювань надалі, нехай він пройдеться по ньому. У цей час потрібно повторювати йому команду, яку ви плануєте використовувати для походів до туалету, наприклад, "Туалет" або "Іди в туалет". Будьте в цьому послідовними, тому якщо ви цікавитеся, як навчити цуценя пісяти на пелюшку, повторюйте її завжди, коли цуценятко опиниться в призначеному місці. Ця команда залишиться з вами на все життя вихованця.
3. Як змусити цуценя сходити в туалет?
У призначений час або коли ви побачите сигнали собаки про те, що йому потрібно сходити до туалету, відведіть його туди. Використовуйте шлейку та повідець (надалі це стане вам у пригоді на етапі привчання до туалету на вулиці) або огородіть місце, де лежить пелюшка.
Помістивши цуценя на пелюшку, необхідно утримувати його на ній протягом 3-5 хвилин. Якщо вихованець так і не сходив до туалету, відправте його в манеж або пограти ще на 15-20 хвилин, а потім повторіть спробу.
4. Заохочення
Після успішного походу в туалет, обов'язково похваліть малюка. Ви можете зробити це словесно, наприклад "Хороший Рекс", використовуючи особливий тон голосу, погладити або пригостити собаку ласощами (тримайте їх поблизу), призначеними тільки для заохочення за туалет. Можете відстебнути повідець - свобода грати буде бонусною нагородою.
Хвалити необхідно відразу. Ви маєте бути впевнені, що вона пов'язує похвалу з дією, яку вона щойно зробила. В іншому разі він може заплутатися, за що його хвалять, наприклад, якщо ви пішли діставати ласощі на кухню.
Якщо ви застали свого собаку в момент "аварії", голосно зашуміть, неголосно грюкніть у долоні, скажіть "айя-ай" - щоб його увага переключилася. Тоді вона припинить мочитися або випорожнюватися, і ви зможете відвести її у відведене для неї місце для туалету, щоб вона закінчила процес.
У жодному разі не можна сварити і карати собаку, якщо він справив нужду в недозволеному місці. Не рекомендується навіть тон спілкування змінювати. Інакше вона асоціюватиме цей процес із чимось неправильним.
Послідовність і наполегливість - основні чинники успіху в будь-якому навчанні.
5. Маркери: коли цуценя хоче в туалет
Уважно стежте і вивчайте поведінку малюка. Випускаючи його з манежу або клітки розважитися, спостерігайте за ним, навіть якщо час для туалету за вашими прогнозами ще не настав. У нього може закріпитися часткова асоціація - клітка "табу", а вся зона поза кліткою "свобода". Тому важливо зловити момент, коли цуценя захоче сходити в туалет.
Вказувати на це можуть такі маркери:
- обнюхує підлогу замість ігор або жування іграшки;
- кружляє навколо себе, скиглить;
- тримає хвіст у неприродному положенні;
- шукає затишне місце далеко від вашого погляду: за диваном, шторою тощо.
Чіткий графік походів до туалету - важливий критерій успіху
Поради кінолога як привчити цуценя до туалету говорять про те, що найкраще пропонувати йому зробити свої справи після сну, їжі, пиття та гри. Почекавши після цих дій близько 15 хвилин і ведіть цуценя на пелюшку. Не забувайте супроводжувати ваші дії відповідною командою.
Власнику не зайвим буде фіксувати час походу в туалет, щоб відстежувати закономірність і передбачати наступні позиви. Це допоможе надалі суворо дотримуватися графіка і підтримувати режим.
Як часто цуценя має ходити в туалет? Цуценята можуть утримувати свій сечовий міхур протягом однієї години на кожен місяць віку, плюс одна година. Тобто двомісячне цуценя може чекати 3 години максимум, а тримісячне - чотири. Але можуть бути ще індивідуальні особливості вашого собаки.
Приблизний режим для цуценяти 3 місяців
Якщо вам дуже важливо зрозуміти, як привчити собаку до пелюшки і до інших правил життя в сім'ї, дуже важливо встановити йому чіткий режим з першого дня перебування в будинку. Наприклад, якщо вихованцеві 3 місяці, графік може виглядати так:
- 00 - Пробудження і похід у туалет.
- 30 - Годування (вода на день залишається в доступі)
- 45 - Туалет
- 00 - Вільний час під контролем власника
- 45 - Манеж/клітка
- 45 - Туалет
- 00 - Вільний час під контролем власника
- 30 - Годування
- 45 - Туалет
- 00 - Вільний час під контролем власника
- 45 - Манеж/клітка
- 45 - Туалет
- 00 - Вільний час під контролем власника
- 00 - Годування
- 15 - Туалет
- 30 - Вільний час під контролем власника
- 00 - Видалення води з доступу
- 15 - Вільний час під контролем власника
- 00 - Туалет і манеж/клітка на ніч.
Що робити, якщо цуценя не ходить на пелюшку?
Якщо перераховані рекомендації не спрацьовують або постійно дають збої, перегляньте весь процес. Можливо, варто:
- Зменшити перерви між походами в туалет. Породи сильно відрізняються одна від одної - об'єм сечового міхура у кожної з них різний, як швидкість метаболізму. Для зовсім маленьких цуценят це може бути кожні 15 хвилин.
- Встановіть таймер, якщо вам складно згадати, коли слід відвести цуценя на пелюшку.
- Встановіть графік годування. Якщо ви контролюєте, коли цуценя їсть, ви можете краще передбачити, коли йому потрібно буде сходити в туалет.
- Зменшити розміри клітки або манежу, якщо у вихованця трапляються нещасні випадки в місці проживання. Наявність вільного простору може призвести до ситуації, коли цуценя спить на одній стороні, а другу стане використовувати як туалетну зону. Інстинктивно собака не використовує одне місце для випорожнення і сну, тому спробуйте скоротити розміри манежу - достатньо, щоб пес міг стояти, сидіти, лежати і повертатися всередині. Якщо ви придбали клітку для дорослого собаки - використовуйте перегородки, вони допоможуть клітці "рости" разом із вашим цуценям.
І додавати пелюшки в клітку точно не варто (знову ж таки що б не викликати асоціації з місцем для туалету)
Туалет на вулиці: нові цілі та завдання
Як привчити цуценя ходити в туалет на вулицю?
Щоб навчити цуценя ходити в туалет виключно поза домом і, крім того, проситися для цього на подвір'я, потрібно діяти поетапно. Дії практично ті ж самі, що й під час навчання цуценяти ходити в туалет на пелюшку
- перший час, коли цуценята пісяють дуже часто, може знадобитися виводити їх на вулицю до 5 разів на день - робити це потрібно після сну, їжі та гри, поступово кількість прогулянок можна скорочувати;
- після того, як цуценя опиниться на вулиці, не потрібно одразу ж гратися з ним, потрібно дочекатися, поки він сходить у туалет;
- під час походу до туалету потрібно вимовляти відповідну команду (ту саму, що й удома, наприклад, "Іди до туалету") для формування чіткої асоціації між словами та дією;
- після успішного полегшення необхідне заохочення - словесне, тактильне або у вигляді ласощів;
- намагайтеся не завершувати прогулянку до успішного полегшення. Прогулянки мають бути тривалими за часом, оскільки на вулиці завжди багато цікавого, незнайомих звуків і запахів, і цуценя може відволіктися від туалету.
Власникам цуценяти потрібно добре постаратися. У перші тижні виходи на вулицю можуть бути дуже частими. Потрібно реагувати на поведінку улюбленця і зчитувати знаки, які можуть вказувати на бажання відвідати туалет, і водночас виробляти чіткий графік.
Перехід з пелюшки на вулицю
Процес перенавчання має бути плавним. Він зводитися до того, що пелюшка для собак і щеня слідом за нею, плавно "переміщаються" до дверей на вулицю. Ваша мета - вивести собаку за двері, коли йому потрібно справити нужду.
- Переміщайте пелюшку до зовнішніх дверей тільки на невелику відстань щодня, щоб не збивати з пантелику цуценя. Якщо у вашого собаки трапляються нещасні випадки після того, як ви пересунули підстилку, можливо, ви пересуваєтеся занадто швидко. Перемістіть підстилку назад і почекайте ще один день, перш ніж пересувати її знову.
- Після того, як улюбленець звикне до нового місця її розташування, відстежуйте, коли він до нього підходить, відчиняйте двері та виводьте собаку на вулицю.
- Необхідно винести пелюшку на вулицю і покласти на землю, щоб цуценя зрозуміло, що від нього вимагається. Таку дію може знадобитися повторити кілька разів. Деякі собаки швидко схоплюють, особливо за допомогою підказок. Але якщо ваш малюк зазнає труднощів, розріжте підстилку на все менші й менші розміри, поки він не почне користуватися землею.
Так ви зможете привчити цуценя до туалету на вулиці.
- Якщо ви хочете, щоб у вашого собаки була можливість справляти нужду в приміщенні або на вулиці, ви можете знову встановити в будинку зону туалету з пелюшкою (для випадків тривалої вашої відсутності)
- Привчайте собаку до місць для туалету в приміщенні і на вулиці, водячи його до кожного з них. Чергуйте місця для туалету в приміщенні протягом кількох тижнів, щоб він звик користуватися обома місцями.
Не припустіться помилки з поспішним припиненням дресирування, коли здається, що ваш собака привчений до туалету. Якщо у вас був хороший тиждень, і ваш собака виходив на вулицю, за розкладом, без помилок або домашніх пригод, і у вас залишилася остання коробка пелюшок, то вам може здатися, що на цьому навчання завершене і пелюшки вже не потрібні. І в цьому може бути помилка.
Вашому собаці потрібно кілька місяців, а не лише тижнів, щоб по-справжньому "зрозуміти", коли справа стосується навчання туалету. Такі речі, як погода, погане самопочуття, хвилювання (свята, нові люди в домі) і просто невдалий день, можуть призвести до того, що ваш собака може знову стати цуценям і влаштувати "пригоду" в приміщенні. Продовжуйте використовувати пелюшки доти, доки ваш собака не матиме пригод протягом кількох місяців. Потім тримайте коробку під рукою на випадок, коли він буде погано почуватися або відновлюватися після операції чи хвороби.
Корисні поради та рекомендації
Як привчити собаку користуватися дзвінком
Існують спеціальні зумери (кнопки) для навчання собак, які можуть значно полегшити життя власникам, зокрема й у питанні привчання до туалету. Щойно пес зрозуміє, що дзвінок означає, що двері скоро відчиняться, і він зможе сходити до туалету, йому буде легше давати власнику зрозуміти про свою потребу. Але, звісно ж, така корисна система допоможе тільки тим, хто послідовно привчає вихованця до туалету на вулиці.
Отже, після того як пес успішно навчиться ходити в туалет на вулиці, можна познайомити його з зумером. Поставте кнопку біля дверей і додайте її дзвін як атрибут відвідування туалету. Щоразу, збираючись вийти на вулицю з собакою, заохочуйте вихованця натиснути лапою на дзвінок. І не забувайте про винагороду - негайно відчиняйте двері та похваліть вихованця.
Як альтернативу кнопці можна використовувати дверний дзвінок, розташований у зоні доступу собаки, а також дзвіночок. Важливо, щоб цей предмет було добре видно вашому улюбленцю і він легко до нього діставав лапою або носом.
Поширені помилки під час привчання до пелюшки
Щоб привчити цуценя до пелюшки без стресу і дискомфорту для вас обох, уникайте деяких моментів, які можуть порушити цей процес:
- не зводьте очей з улюбленця, коли виводите його до туалету - він має полегшитися виключно на пелюшку;
- не робіть занадто великих перерв між походами в туалет;
- не чекайте, що цуценя зробить свої справи максимально швидко;
- не відхиляйтеся від чіткого розкладу;
- не забувайте про команду - вона завжди має бути однаковою, і ігнорувати її не варто;
- не дозволяйте вихованцеві грати з пелюшкою або рвати її;
- не забувайте хвалити улюбленця щоразу, коли він сходив у туалет у потрібному місці;
- не переміщайте пелюшку на інше місце, поки цуценя не привчилося на неї ходити;
- не сваріть і, тим більше, не карайте цуценя за невдачі;
- не забувайте звертати увагу на поведінку (мову тіла) свого вихованця, не поспішайте;
Потрібно пам'ятати, що мозок собаки працює не так, як мозок людини. Пес точно не буде мстити й ображатися. Його мозок не здатний до побудови довгих ланцюжків причинно-наслідкових зв'язків. Тож якщо улюбленець напаскудив у квартирі або зробив щось іще недобре - це не помста. Так може проявлятися нудьга, страх, надмірна активність та інші об'єктивні причини.