Зміст:
- Ознаки вагітності собак
- Як дізнатися, чи вагітна собака: чи є тест на вагітність для собак?
- Скільки собака ходить вагітна?
- Етапи вагітності у собак
- Особливості догляду за вагітною собакою
- Як підготуватись до пологів собаки?
- Як проходять пологи: що робити господареві?
- Здоров'я після пологів
Розведення собак – це велика відповідальність. І власнику тварини потрібно обов'язково ознайомитися з усією можливою інформацією про перебіг вагітності та пологи. Адже ніхто не застрахований від того, що вагітність собаки протікатиме нетипово, вимагатиме від власника своєчасної реакції та звернення за медичною допомогою. Але й у разі абсолютно сприятливого розвитку подій необхідно знати, як краще доглядати свого вихованця, щоб зберегти його здоров'я та забезпечити народження здорових цуценят.
Власникам, які замислюються про розведення своїх вихованців, необхідно звернутися до ветеринара. Фахівець підкаже, що потрібно зробити для того, щоб розведення було безпечним та здоровим. Зокрема, дуже важливу роль відіграє своєчасна вакцинація та профілактичний прийом препаратів від гельмінтів та бліх, оскільки під час вагітності такі процедури не можуть проводитись. Так само, як люди потребують спостереження лікаря під час виношування дитини, тварини також вимагають кваліфікованої ветеринарної допомоги як до вагітності, так і під час неї та після пологів.
Ознаки вагітності собак
У перші тижні вагітність часто протікає зовсім непомітно. Типові ознаки, що собака вагітна включають:
- втома - можлива млявість, підвищена втома та сонливість;
- нудота, що проявляється зниженням апетиту і навіть рідко блювотою;
- зміни поведінки - нерідко вихованці приходять до господаря за додатковою увагою або навпаки прагнуть ізоляції;
- зміна сосків - гормональні зміни в організмі часто призводять до збільшення розмірів сосків і змін їх кольору на темніший;
- збільшення ваги - зазвичай набір ваги починається з 30-35 дня вагітності, але в перші тижні можливе невелике збільшення, викликане гормональними змінами.
Пізні терміни вагітності собак супроводжуються посиленим набором ваги. Також суки демонструють поведінку, що гніздяться — подрібнюють підстилку, щоб створити гніздо для маленьких цуценят. Ближче до пологів посилюється дратівливість, сука стає замкненою, тому краще не змушувати її нервувати та обмежити контакти з дітьми.
Як дізнатися, чи вагітна собака: чи є тест на вагітність для собак?
На жаль, вчені поки не вигадали тест на вагітність для собак, який міг би визначити наявність вагітності в перші тижні після зачаття. Така рання діагностика неможлива через те, що аналіз гормонів самки незабаром після циклу тічки не покаже, чи настало зачаття чи ні — гормональний рівень залишається нестабільним протягом досить тривалого проміжку часу. Саме це дозволяє невагітним тваринам виявляти класичні прояви псевдовагітності (в т.ч. лактацію та зміни поведінки). Зазвичай симптоми помилкової вагітності або, як ще називають такий стан, помилкової щенності проходять самі без втручання лікаря. Однак такий стан є небезпечним для здоров'я вихованця, оскільки супроводжується зміною гормонального рівня та синтезом грудного молока. Тому лікарі рекомендують стерилізувати собак, яких не планується розводити, а у разі виникнення помилкової щенності використовувати спеціальні ліки для нормалізації гормонального рівня.
Проте вже через три-чотири тижні після зачаття можна визначити наявність вагітності декількома способами, у тому числі за допомогою:
- Пальпації чи обмацування. Вже на 28-30 день після овуляції ветеринар може відчути наявність цуценят - вони можуть бути схожі на невеликі м'ячики чи виноградники залежно від розмірів мами. Однак довіряти пальпацію можна тільки досвідченому лікареві, оскільки неакуратне обмацування може нашкодити щенятам.
- УЗД. Ультразвукове дослідження дозволяє побачити плід та виявити його серцебиття. Таке дослідження можна провести у проміжку між 25 та 35 днем вагітності. Воно дасть інформацію не тільки про те, що зачаття пройшло успішно, але й допоможе визначити кількість цуценят.
Існує також аналіз, який дозволяє виявити в крові вихованця гормон релаксин. Він синтезується лише під час вагітності.
Щоб діагностувати вагітність у собаки та підрахувати точну кількість плодів можна провести рентгенографію. Таке дослідження проводять лише після 45 дня вагітності, коли кістяк цуценят повністю сформується. Рентген вважається безпечним методом діагностики як суки, так її потомства.
Скільки собака ходить вагітна?
Мабуть питання про те, скільки триває вагітність у собак, є одним із найпоширеніших серед власників, які замислюються про розведення. У середньому пологи відбуваються через 63 дні + - 2 дні після овуляції, причому варіації в межах 56-70 днів вважаються абсолютно нормальними. Точна тривалість того, скільки собака ходить вагітна, залежить від моменту зачаття, а він може відбуватися не відразу після парування, а через деякий час.
Існують методи визначення овуляції, які дозволяють визначити, коли собака може завагітніти. Для цього лікарі аналізують рівень гормонів прогестерону та лютеїнізуючого гормону (ЛГ). Інформація про день овуляції дозволяє ветеринарам визначити оптимальний час для зачаття та точний термін пологів (плюс-мінус 3 дні).
Етапи вагітності у собак
Запліднення
Вагітність у собак починається після того, як яйцеклітини запліднюються сперматозоїдами. На самому початку свого розвитку ембріони знаходяться дуже високо в матці, але потім вони мігрують до її рогів. Тут вони вільно плавають усередині маткової рідини.
Варто враховувати, що запліднення яйцеклітин може трапитись від різних чоловічих особин. І зачаття може відбутися вже в першій тічці. Тому тим господарям, які цікавляться, чи собака може завагітніти з першого разу, слід враховувати таку ймовірність.
Другий тиждень
Ембріони переміщуються в роги матки та вщеплюються в її слизову оболонку. Після закріплення вони продовжують розвиватися та зростати.
Третій тижденть
Ембріони активно розвиваються. Власник може відзначити перші ознаки вагітності у собак, а саме зміни в апетиті та рівні енергії вихованця.
Четвертий тиждень
На цьому етапі лікар може визначити наявність ембріонів, що ростуть, шляхом дбайливої пальпації, а також зафіксувати серцебиття за допомогою ультразвуку. Апетит вихованця поступово збільшується, також починається активний набір ваги.
П'ятий тиждень
Ембріони стають повноцінним плодом, вони збільшуються у розмірах. Їхні органи активно розвиваються. Виникають явні ознаки вагітності у собак: живіт вихованця стає помітно більшим.
Шостий тиждент
У плодів активно розвивається скелет і росте шерсть. Живіт майбутньої мами стає більшим і жорсткішим. Власники можуть звернути увагу на те, що їхня вихованка насилу підбирає собі зручну позу для відпочинку.
Сьомий тиждень
Молочні залози вагітної стають набряклими, а соски набувають опуклої форми і змінюють колір на темніший. Можливе виділення молозива (першого молока) із сосків. Також часто спостерігається деяке облисіння на животі. Цуценята активно рухаються.
Восьмий тиждень
На цьому етапі розвиток цуценят вже закінчується. Вони займають своє становище у родових шляхах. Візуально помітні рухи малюків. Майбутня мама починає турбуватися та шукати затишне місце для пологів – починається гніздування.
Дев'ятий тиждень
Настає час пологів, цуценята повністю сформовані і готові до появи світ.
Особливості догляду за вагітною собакою
Після того, як ви визначили, що ваша собака вагітна, вам варто зробити деякі кроки, які допоможуть їй залишатися здоровою протягом усієї вагітності. Не зайвим буде проконсультуватися з ветеринаром, який знає все про особливості вашого вихованця та зможе дати практичні поради.
Годування собаки під час підготовки до запліднення
Належний догляд за собакою необхідний задовго до фактичного запліднення та навіть задовго до початку естрального циклу. Оскільки недоїдання сук перед зачаттям і під час вагітності – це основний чинник неонатальної смертності потомства. Вагітна собака, чи сбака, яка тільки народила, використовує запаси поживних речовин, які відкладаються в її організмі задовго до настання вагітності. І недоїдання призводить до того, що для здорової вагітності суці не вистачатиме білка, вітамінів, мінералів та енергії.
Проблема недоїдання виникає, якщо вихованець отримує неякісне або незбалансоване харчування. Тому ще до планування вагітності майбутню племінну суку необхідно показати ветеринару та зважити для оцінки загального харчового статусу. Важливо своєчасно внести корективи до дієти тварини, щоб досягти оптимальної маси та гарного здоров'я. Дефіцит ваги або зайва вага знижують шанси на успішне зачаття та здорову вагітність.
Чим годувати вагітну собаку?
Правильне харчування - запорука успішного розвитку цуценят та здоров'я майбутньої мами. Якщо ваша вихованка вже отримує якісний збалансований корм, немає необхідності вносити якісь зміни до її раціону протягом перших двох третин вагітності, якщо тільки лікар не дасть інших вказівок. Обов'язково враховуйте, що збільшення кількості їжі на цьому етапі може завдати шкоди тварині. Сука повинна отримувати смачне, легкозасвоюване та збалансоване харчування.
Якщо собака має недостатню або надмірну вагу, а також у випадках незбалансованого харчування в анамнезі вкрай важливо проконсультуватися з ветеринаром для розробки індивідуального плану харчування під час вагітності.
Протягом третього триместру, який настає приблизно з 40 днів вагітності, цуценята розвиваються особливо активно. Звичайно ж, цей процес стає серйозним навантаженням для материнського організму, супроводжується активним збільшенням ваги і вимагає більшої кількості енергії. Максимальна потреба матері енергії спостерігається на 6-8 тижні вагітності, відповідно і потреби у харчуванні збільшуються на 30-60% (точні цифри залежать від розмірів посліду).
Харчування вагітної собаки по тижнях
Термін вагітності |
Енергетичні потреби |
З 1 по 5 тиждень |
Такі ж як у здорової дорослої особини |
6 тиждень |
+ 10% до калорійності харчування здорової дорослої особини |
7 тиждень |
6 тиждень + 10% |
8 тиждень |
7 тиждень + 10% |
9 тиждень |
8 тиждень + 10% |
Однак при цьому цуценята займають чимало місця у черевній порожнині, тому майбутня мама не може їсти великими порціями — вільне проходження їжі порушується. Тому власнику необхідно годувати вихованця часто і невеликими порціями, а також використовувати препарати, що добре засвоюються, які підтримають ріст і розвиток цуценят. Зокрема, важливо використовувати добавки фолієвої кислоти та корисних жирних кислот Омега-3. Вони необхідні підтримки розвитку плода.
Інші харчові добавки зазвичай не рекомендуються і в деяких випадках навіть можуть бути небезпечними. Зокрема надходження надмірної кількості кальцію та/або вітаміну D збільшує ризик кальцифікації м'яких тканин плода і може спровокувати виникнення інших вроджених дефектів. Незважаючи на те, що для успішного грудного вигодовування собаці потрібна велика кількість кальцію, добавки такого мінералу під час виношування не попереджають розвиток еклампсії (сильного виснаження кальцію) і навіть можуть погіршити таку проблему. Надмірна кількість м'ясних продуктів нерідко корелюється зі зниженням споживання вуглеводів і може спричинити гіпоглікемію та мертвонародження.
Нерідко ветеринари рекомендують давати спеціальний корм для вагітних та годуючих або харчування для цуценят (воно більш поживне та легко засвоюється). Харчування натуральними продуктами і, тим більше, сироїдіння не рекомендоване через високу ймовірність інфекцій, які можуть спричинити викидень або порушення розвитку плода, а також спричинити важкий дефіцит деяких вітамінів або мінералів.
Харчова цінність раціону вагітної суки
Для здорової вагітності раціон повинен включати:
- 29% білка;
- 17% жирів;
- підвищений вміст розчинних вуглеводів як джерела енергії;
- не більше 1-1,8% кальцію та 0,8-1,6% фосфору.
Наслідки неправильного годування. Синдрому цуценяти, що згасає.
Відсутність адекватного харчування призведе до того, що на момент пологів сука відчуватиме дефіцит маси тіла — стане худою. Тонус її м'язів знижується, шерсть стає ламкою. Вживання значної кількості невідповідної їжі може призвести до виникнення неконтрольованої діареї.
Цуценята, які народжуються у матерів, які отримували неправильне харчування, нерідко виглядають слабкими, у них погіршується координація та апетит, знижуються темпи зростання. Виникає ризик розвитку синдрому згасаючого цуценя — цей стан призводить до загибелі дитинчат без видимих причин.
Крім того, неякісне харчування вагітної суки збільшує ризик:
- аномального зростання плода;
- мимовільного аборту;
- народження цуценят з низькою масою тіла;
- дистоції - труднощів під час пологів;
- порушеного розвитку молочних залоз;
- низької якості молока та/або зниження вироблення молока та молозива;
- порушень імунітету матері та дитинчат;
- порушень під час наступних вагітностей навіть за умови відновлення правильного харчування.
Особливості годування собаки після пологів
Після пологів сука має відновити вживання смачної та поживної їжі якнайшвидше. Якщо мати не хоче залишати цуценят, варто принести їй корм і воду до самої лежанки. Також можна запропонувати вихованцю найсмачнішу їжу або замінник щенячого молока для якнайшвидшого відновлення сил.
Під час лактації енергетичні потреби нової матері сильно збільшуються. Сука відчуває найвищу потребу в енергії через 3-5 тижнів після пологів, і в цей час вона повинна отримувати в 2-4 рази більше калорій, ніж звичайна здорова доросла тварина.
Потреби собаки в енергії знижуються поступово і повертаються до норми через 8 тижнів після пологів - після того, як цуценята будуть повністю відібрані від грудей.
Після пологів сука має отримувати їжу з високою енергетичною цінністю. Оптимальним вибором будуть легкозасвоювані корми високої якості, призначені для цуценят. Режим годування - вільний, мати може вживати їжу за бажанням. Однак якщо в посліді лише одне або два цуценята необхідно обмежувати суку в необмеженому доступі до їжі, тому що в цьому випадку зростає ризик маститу (запалення грудей) через надмірний синтез молока.
Харчування собаки в момент відлучення цуценят
Правильний підхід до харчування суки під час відлучення дітей від грудей допомагає комфортно припинити лактацію та уникнути маститу. У перший день необхідно повністю відмовити матері в їжі і годувати цуценят далеко від неї. Але при цьому можна залишити дитинчат з матір'ю на ніч, щоб вони трохи смоктали молоко. На другий день їх потрібно повністю відокремити від суки і дати їй на день не більше 25% звичайної довагітної порції їжі.
Протягом наступних 4-5 днів необхідно довести обсяг порції до повної (тої, що була до розмноження). При цьому цуценят не можна допускати до матері, інакше лактація продовжуватиметься.
Ліки та профілактичні щеплення
Під час вагітності доцільність та можливість застосування будь-яких лікарських препаратів визначається виключно ветеринаром в індивідуальному порядку. Багато медикаментів можуть бути небезпечними для вихованця або для розвитку плода, тому їх використання категорично не рекомендовано.
За високого ризику зараження гельмінтами допускається проведення дегельмінтизації під наглядом лікаря з використанням максимально безпечних індивідуально підібраних препаратів. Кишкові паразити можуть поширюватися на цуценят і під час внутрішньоутробного розвитку, і після пологів – під час годування.
Найкраще, щоб собака була щеплена та оброблена від бліх та кліщів передчасно — до зачаття. Однак, якщо цього не сталося, в деяких ситуаціях лікар може наполягати на вакцинації вагітної особини. Цуценята народжуються без імунітету, і всі антитіла для роботи імунної системи вони отримують від матері разом із першою порцією грудного молока. Звичайно ж, для надійного захисту посліду мати повинна мати високий рівень антитіл для передачі. І якщо вона не має однієї з основних вакцин, ветеринари можуть настійно рекомендувати проведення вакцинації під час вагітності. І тут переваги від імунізації перевищують потенційні ризики.
Як підготуватись до пологів собаки?
Багато порід собак щеняться природним шляхом. Але в деяких порід цей процес утруднений і вимагає проведення планового кесаревого розтину. Зокрема, тісна співпраця з ветеринаром вкрай потрібна для власників англійських бульдогів та інших коротконосих порід. Їм потрібно скрупульозно дотримуватись рекомендацій лікаря та вчасно звернутися до клініки.
Власникам тих тварин, які можуть оздоровитися природним шляхом, необхідно обов'язково створити для вихованців максимально комфортні умови для пологів. Ближче до кінця вагітності варто підшукати для суки тихе місце, де вона почуватиметься комфортно. Важливо, щоб після пологів мати могла вільно входити і виходити з цього місця, але цуценята при цьому залишалися трохи обмеженими в переміщенні.
Також дуже важливо своєчасно ізолювати вагітну від інших тварин. Вже за три тижні до запланованої дати пологів слід виключити всі можливі контакти – це допоможе уникнути гострих інфекцій, зокрема вірусу герпесу. Такий вірус безпечний для дорослих особин, але для цуценят може бути смертельно небезпечним.
Що потрібно підготувати для пологів?
Щоб пологи пройшли комфортно та без неприємних сюрпризів, підготуйте заздалегідь:
- гніздо для цуценят;
- комфортну температуру довкілля (ближче до 30 ° С);
- банку молока для цуценят для штучного вигодовування (про всяк випадок);
- чисту тканину, щоб прибрати підстилку після цуценят;
- одноразові рукавички;
- паперові рушники;
- ваги для зважування новонароджених;
- номер цілодобового ветеринара, який зможе допомогти, якщо щось піде не так.
Як проходять пологи: що робити господареві?
Як правило, більшість собак справляються з процесом пологів самотужки. Власнику потрібно подбати про максимальний емоційний комфорт для своєї вихованки. У разі виникнення якихось побоювань варто заздалегідь проконсультуватися з ветеринаром. Запідозрити наближення родової діяльності можна по підвищенню ректальної температури. Протягом усього періоду виношування вона підтримується на рівні 38,4°, а перед пологами знижується на 1-1,5°С. Також більшість сук відмовляються від їжі приблизно за 12 годин до пологів. В цей час власнику необхідно заохочувати вживання води для профілактики зневоднення.
Як зрозуміти, що собака народжує? Спочатку, на першій стадії пологів у майбутньої мами виникає сильне занепокоєння, вона може важко дихати, ходити туди-сюди, копати. Можливе виникнення блювоти. У цей час відбуваються сутички та розкривається шийка матки. І цей процес може тривати до 12 години.
Далі настає друга стадія - період активних пологів. Вона триває від кількох хвилин до кількох годин – її тривалість залежить від багатьох факторів. Після того, як народиться перше цуценя, наступні народжуються з інтервалом від декількох хвилин до двох годин. І це цілком нормально, якщо вони народжуються лапами вперед.
Власнику необхідно:
- стежити за станом собаки;
- зв'язатися з ветеринаром у разі непродуктивності переймів чи виникнення інших проблем;
- обмежити свої дії - не тягнути цуценят, не мити їх і не сушити феном.
Третій та остаточний період пологів – це народження посліду, його також називають плацентою. Він має зеленувато-чорний колір і в нормі не має неприємного запаху. Послід народжується приблизно через 15 хвилин після кожного цуценя. Собака може його з'їсти, і це абсолютно нормально.
Коли потрібно обов'язково дзвонити до лікаря?
Власнику потрібно обов'язково знати, коли звертатися за ветеринарною допомогою:
- якщо собака напружується протягом 15 хвилин і більше, але цуценя не народжується;
- якщо перерва між народженням цуценят становить понад дві години;
- якщо з'являються зелені виділення та щеня не народжується;
- якщо в родових шляхах є плодові оболонки, але щеня не видно;
- якщо протягом доби народилися не всі цуценята.
Своєчасне звернення до ветеринару нерідко допомагає зберегти собаці життя.
Що робити після народження цуценят?
Цуценята народжуються у своєрідному мішечку - захисній плодовій оболонці. Зазвичай собака її розгризає невдовзі після народження. Однак якщо цього не відбувається, видалити оболонку повинен господар, одягнувши рукавички. Дійте поетапно:
- розірвіть мішок;
- витріть рідину з ніздрів;
- відкрийте рот щеняти, тримаючи його головою вниз і витріть залишок рідини;
- стимулюйте дихання цуценя, м'яко, але інтенсивно погладжуючи його рушником.
Якщо мама не перегризає пуповину, це також потрібно зробити господареві. Важливо не тягнути за неї, щоб не зашкодити органам цуценя. Її можна відірвати або відрізати за 2-5 сантиметрів від тіла малюка. Щоб полегшити собі цей процес, можна заздалегідь запастися медичними інструментами: затискачем і ножицями.
Здоров'я після пологів
Існують деякі особливості здоров'я суки, які не можна залишати поза увагою після появи посліду.
Виділення у собаки після пологів
Виділення з піхви після пологів – абсолютно нормальне явище. Вони можуть спостерігатися протягом 8 тижнів і зазвичай мають червонувато-чорний колір.
Якщо виділення у собаки після пологів стають надмірно кривавими або набувають неприємного запаху, необхідно негайно звернутися до ветеринарного лікаря. Також консультація необхідна при появі гнійних виділень та різкій зміні характеру чи обсягу виділень.
Висока температура
Власнику необхідно систематично моніторити температуру нової матері через високу поширеність післяпологових інфекцій. Якщо температура піднімається вище за 39 °С, важливо звернутися до лікаря.
Метрит (запалення матки)
Такий стан може розвинутися внаслідок затримки плаценти в матці або через травматичні ушкодження, отримані під час пологів. Класичні прояви метриту: підвищення температури, атипові виділення з піхви з неприємним запахом, зникнення апетиту, втрата інтересу до цуценят, зниження вироблення молока. Будь-який із перелічених симптомів вимагає консультації з лікарем.
Еклампсія
Такий стан виникає через сильне падіння рівня кальцію в крові і може призвести до смерті. Його основні прояви: висока температура, підвищений занепокоєння, тремтіння, свербіж морди/носа, м'язові спазми і навіть судоми.
Розвиток еклампсії пов'язаний з неправильним харчуванням вихованця під час виношування цуценят або лактації, а також із генетичною схильністю. Нерідко такий стан провокується безконтрольним застосуванням добавок кальцію.
При підозрі на розвиток еклампсії потрібно негайно звертатися до лікаря.
Багато змінних відіграють вирішальну роль у успішній вагітності. Подбавши про кожен етап вагітності, від в'язки до вагітності та процесу відлучення цуценяти, ваша мама-собака принесе у цей світ здорових цуценят.